Alan Adı – Domain Nedir?

Alan adı, kullanıcıların web sitenizi ziyaret etmek için tarayıcının URL çubuğuna yazdıkları web sitenizin adresidir. Başka bir deyişle, web siteniz bir evse alan adınız adres olacaktır. Şimdi detaylı açıklamaya geçelim. İnternet temelde kablolarla birbirine bağlanmış devasa bir bilgisayar ağıdır. Bunları kolayca tanımlamak için her bilgisayara IP Adresi adı verilen bir dizi numara atanır. Bu IP adresi noktalarla ayrılmış sayıların birleşimidir. Genellikle IP adresleri şöyle görünür: 66.249.66.1 Bilgisayarların bu sayıları tanımlamak ve hatırlamakta bir sorunu yoktur. Ancak insanların internetteki web sitelerine bağlanmak için bu numaraları hatırlamaları ve kullanmaları mümkün değildir. Bu sorunu çözmek için alan adları icat edildi. Alan adı, web sitesi adreslerini hatırlamayı kolaylaştıran kelimeler içerebilir.
alan adı hizmeti

Diğer hizmetlerimizden faydanlanmak için buraya tıklayınız.

Web Hosting Nedir?

Web hosting, web sitenizin tüm dosyalarının yaşadığı yerdir. Web sitenizin gerçekte yaşadığı yer gibidir. Bu konuda düşünmek için iyi bir yol etki alanı adı evinizin adresi, o zaman web barındırma adresi işaret gerçek ev olmasıdır. İnternetteki tüm web sitelerinin web barındırma ihtiyacı vardır. Birisi alan adınızı bir tarayıcıya girdiğinde, alan adı web barındırma şirketinizin bilgisayarının IP adresine çevrilir. Bu bilgisayar web sitenizin dosyalarını içerir ve bu dosyaları kullanıcıların tarayıcılarına geri gönderir. Web barındırma şirketleri web sitelerini depolama ve sunma konusunda uzmanlaşmıştır. Onlar müşterilerine hosting planları farklı türleri sunuyor.
hosting hizmeti

Alan Adları ve Web Hosting Nasıl İlişkilidir?

Alan adları ve web hosting iki farklı hizmettir. Ancak, web sitelerini mümkün kılmak için birlikte çalışırlar. Temel olarak bir alan adı sistemi, sürekli güncellenen büyük bir adres defteri gibidir. Her etki alanı adının arkasında, web barındırma hizmetinin web sitesinin dosyalarını depolayan bir adresi vardır. Alan adları olmadan, insanlar web sitenizi bulmak mümkün olmayacak ve web hosting olmadan bir web sitesi inşa edemezsiniz.

Bu yazımızla da alakası olan Web Tasarım Hizmetleri yazımızı okuyabilirsiniz.